Voronja Galerii

Voronja VI suvenäitus: Vahur Afanasjev „Kättemaks. Mесть. Revenge.“

Voronja seitsmendat hooaega kureerib kirjanik Vahur Afanasjev

Voronja galeriis avatakse 23. mail näitus „Kättemaks. Mесть. Revenge.“, mida kureerib Vahur Afanasjev. Kuigi kirjanik on käsitlenud kättemaksu teemat ka vanausuliste eluolu lahkavas saagas „Serafima ja Bogdan”, siis romaani sisuga ta näitust siiski ei seo, vaid kutsub kättemaksu uurima eriilmelised loojad.

 „Vist pole liialdus öelda, et kättemaksuga on igaüks kokku puutunud. Ei pea olema kättemaksuhimuline, piisab, et keegi su peale hammast ihuks. Ja kui päris ausalt endasse vaadata, siis kättemaksuhimu juured on lapsepõlves. Kui mitte mujalt, siis just sealt leiame enda loo,“ selgitab Vahur Afanasjev näituse tagamaid.

Kättemaksu teemat avavad näitusel Liisi Örd, Johanna Mudist, Sten-Ingvar Lainjärv, Toomas Kuusing, Evelin Zolotko, Jevgeni Zolotko, Rait Prääts ja Jüri Arrak. Kunstnikuna teeb näitusel debüüdi ka Vahur Afanasjev ise. Lisaks hõlmab kõiki ruume Rainer Jancise heliinstallatsioon. Näituse valgustas välja Taavi Toom.

„Mu ema on harrastuskunstnik. Eks ma olen ise ka üht-teist katsetanud, aga kureerimine on imetabane võimalus teostada kunstiline tervik ülimalt andekate inimeste kätega, kunstnike, publiku ja enda rõõmuks,“ räägib Vahur Afanasjev. „Väga tore, et Voronja galeristid Kaili ja Raul mulle näituse kureerimise pakkusid. Peipsiveere on mu maakodukant, elan galeriist kolme ja poole kilomeetri kaugusel. Kunstnike ja tööde valimisel lähtun enda maitsest. See tähendab, et näitus peab pakkuma nii kergesti ligipääsetavat, egalitaarset kunstinaudingut kui ka mõtteainet süvenejale ja asjatundjale. Ainus harrastaja olen mina, ülejäänud näitusel osalejad on tähed – need, kes säravad kõrgel, ja need, kes tõusevad.“

Vahur Afanasjev alustas kirjutamist 1995. aastal. Alates 2000. aastast on ta avaldanud mitu luulekogu, jutukogu ja romaani. Raamatu eest „Minu Brüssel“ tunnustas Go Reisiajakiri Afanasjevit 2011. aasta parima reisikirjaniku nimetusega. Luulekogu „Tünsamäe tigu“ pälvis Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali 2015. aasta luuleauhinna. Käsikirjaga „Serafima ja Bogdan“ saavutas ta 2017. aastal Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistlusel esikoha. Sama teose eest pälvis Afanasjev veel Virumaa kirjandusauhinna, Elise Rosalie Auna nimelise kirjandusauhinna ning Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia. Romaan ilmus eesti keeles 2017. aastal ja vene keeles 2019. aastal. Sel aastal lavastab Tartu Uus Teater romaani ainetel valmiva suvelavastuse „Serafima + Bogdan“.

Seitsmenda hooaja näitust „Kättemaks. Mесть. Revenge.“ saab Peipsiveerel asuvas galeriis näha kuni augusti lõpuni.