Voronja Galerii

Peeter Laurits "Siiami saun"


Siiamis on väga vähe saunu ja Peipsi ääres napib jälle Hindu templeid. Samas on Siiamis soe nagu saunas ja saunas on pühalik nagu templis. Käesolev näitus toob need erinevad maailmad kokku Voronja sauna leiliruumis, lehtlas ja eestoas.

Tööd on pildistatud Chiang Mai terrakotatööstuse Baan Phor Liang Meuni tagahoovis, kuhu on kuhjatud vanade Khmeeri ja Ayutthaya šedöövrite terrakotakoopiate katkised ja praak- eksemplarid. Sellest kihistusest on aja jooksul taimestik läbi kasvanud ja mõni aasta tagasi on sellesse hoovi rajatud välikohvik, misläbi nii terrakotad kui neid konsumeeriv haljastus on siirdunud uude taaskasutustsüklisse. Nüüd lähevad uuele ringile ka nendest kooslustest pildistatud fotod, mis põhjamaises saunas muudavad oma tähendust märkimisväärselt.

Fotod on maskeeritud saunarätikuteks. Piltide kogemiseks peab pisut vaeva nägema, rätikud laiali tõmbama, nagist maha võtma või ennast neisse kuivatama.

Nagu Peetri viimaste aastate tööd ikka, nii toetuvad ka need müütilisele teadvusele ja on üles ehitatud semiootilise ja orgaanilise kõrvutamisele.

Näitus avatud kuni 27. augustini
kolmapäevast pühapäevani, kell 12-17