Voronja Galerii

Otso Kantokorpi "Seitse õde"


Voronja galerii esimest juubelihõngulist hooaega kureeris Soome ajakirjanik, kunstikriitik ja kuraator Otso Kantokorpi, kes viitega Aleksis Kivi romaanile „Seitse venda“ tõi galeriisse näituse „Seitse õde“. Sarnaselt Kivi vendadele seisavad ka Voronja näituse õed väljakutsete ees leida oma koht muutuvas ühiskonnas.

Soome kirjaniku Aleksis Kivi tuntud teos „Seitse venda“ on ka Eestis olnud omal ajal väga populaarne. See on lugu seitsmest vennast, kes üritavad leida oma kohta tulevases kaasaegses maailmas. Tuues paralleele Aleksis Kivi loole, koondas kuraator Otso Kantokorpi sel korral galeriisse seitse naiskunstnikku ehk „Seitse õde“, kes proovivad tänapäeval, postmodernseks tituleeritud ühiskonnas leida oma kohta.

Näitusel saab näha Soome nüüdiskunsti tippu kuuluvate kunstnike Kaisu Koivisto, Emma Helle, Tuuli Saarekase, Sanni Seppo, Minnamari Toukola, Milja Viita ja Pauliina Turakka Purhose loomingut.

Mis on need küsimused, millele kunstnikud püüavad vastust leida, kui kõik küsimused on juba küsitud ja vastatud? Mis juhtub näiteks kunstnike keskkonnatundlikkusega, kui see asendada jätkuva tehnoloogilise innovatiivsusega, mida kunstimaailm tänapäeval dikteerib? Kas on võimalik tänasel päeval luua kohaspetsiifilist kunsti igapäevaste lihtsate väikeste asjade ja nähtuste abil? Kas see on huvitav, isiklikult puudutav ja südantliigutav kunst?

„Need küsimused on näituse koostamise lähtepunktiks ja vastates kahele viimasele neist – usun küll, et see on võimalik,“ põhjendas Kantokorpi teemavalikut ja lisas: „Need seitse tugevat Soome naiskunstnikku räägivad oma loomingu kaudu paremas usus vaimustavat ja liigutavat lugu ning Voronja galerii on täpselt õige koht nende lugude eksponeerimiseks.“

Otso Kantokorpi on õppinud Helsingi Ülikoolis kultuuriantropoloogiat, teoreetilist filosoofiat, poliitilist ajalugu ja sotsioloogiat. Ta oli alates 1985. aastast Helsingi Ülikooli humanitaarteaduste kandidaat. Kantokorpi luges mitmetes Soome ülikoolides loenguid, muuhulgas andis ta seminare Helsingi Ülikoolis, Tampere Ülikoolis, Tarbekunsti Kõrgkoolis, Teatrikõrgkoolis ja Lahti Kunstiinstituudis.

Otso Kantokorpi on välja andnud kümneid raamatuid ning kureerinud mitmeid näituseid, lisaks on ta kirjutanud üle 4000 artikli paljudele väljaannetele. Aastatel 1998–2005 oli ta ajakirja Taide peatoimetaja, peale seda kuni 2010. aastani Kritiikin Uutiset peatoimetaja. 
Kantokorpi tegevust on pärjatud mitmete ajakirjanduse ja kunsti valdkonna auhindadega, sealhulgas on ta pälvinud 2005. aastal Soome Kultuurifondi kriitikupreemia ja 2011. aastal Kiasma nüüdiskunstisõbra tiitli. 2010. aastal nomineeriti Kantokorpi Bonnieri ajakirjanduspreemiale.

11. mail 2018, lahkus Otso Kantokorpi ootamatult meie hulgast. Näitus toimub Kantokorpi mälestuseks.

Voronja viies suvenäitus „Seitse õde“ avatakse Varnja külas 17. juunil 2018 ning seda saab näha kuni 26. augustini, kolmapäevast pühapäevani, kell 12-18

Näituse teostumist toetavad KultuuriministeeriumKultuurkapital ja Soome Instituut.