Voronja Galerii

Ly Lestberg "Õhtud on siin vaiksed"


Saunagalerii mõte tekkis üsna spontaanselt. Meie külas toimub 19. augustil saunafestival ja kuna otsustasime, et avame sel päeval galerii sauna, siis oli üpris ootuspärane, et järgmise sammuna otsustasime seal avada ka näituse. Juhuslikult sattus meil külas olema ka ammune sõber Ly, keda idee sütitas – nii see näitus sündiski.

Ly Lestberg: „Kõigepealt oli pealkiri “Õhtud on siin vaiksed”. Nii ütles Raul, kui valmistusime kolmekesi minema päikeseloojangut pildistama. Näituse pildi- ja videomaterjal on aga eriti värskelt südasuvine – vaid ühe pühapäevase õhtuga kodurannast taskukaamerasse korjatud.

Neile piltidele pole mul aga veel seletuseks sõnu. Appi tuli “Eesti keele seletav sõnaraamat”, kust valisin välja sõnale VAIKNE järgmised tähendustevarjundid:
VAIKNE nõrgalt kuulda olev, # häälte poolest vähene, # räägib vaiksel häälel, # kuulsime vaikset naeru, # sosinal öeldud sõnad, # lindude vaiksed häälitsused, # metsa vaikne kohin, # vaikne vihmakrabin katusel, # vaikne koputus, # toas oli imelikult vaikne, # õues oli pime ja vaikne, # ümberringi oli kõik vaikne, # nüüd muutus peres üsna vaikseks: Andres oli tumm, Mari keeletu, nagu varjaksid nad kahekesi mõnda paha asja, # vaikse ilmaga kostavad hääled kaugele, # järve pind oli vaikne kui peegel, # vaikses vees liigub paat teisiti, # oli vaikne nagu enne äikest #

Niimoodi reas võiksid need sõnalaiendid plakatile lisaks tekitada ehk potentsiaalses vaatajas näituse vastu huvi – et nende paikapidavust kohapeal, saunas, oma silmaga takseerida.“

Näitusele tegi valguskujunduse Taavi Toom. Videot aitas monteerida Jaan Kolberg.

Ly Lestberg (s. 1965) ERKI lõpetanud graafikuna aastal 1990. Esmalt sai ta tuntuks mustvalgete (mees)akti-fotodega. Aastast 2000 on kunstnik loobunud fotostuudio lavastustest kogunud erinevate kaameraga fotomaterjali ümbritsevast elust. Viimasel ajal köidab teda fotost enamgi tekst ja helipildid. Voronja saunagalerii näitust peab Lestberg spontaanseks ja leebelt (enese)iroonilises võtmes tundeliseks kommentaariks oma 25 aasta tagusele debüütnäitusele “Maine taevas” Fotomuuseumis.