Voronja Galerii

Kadri Noormets "IKOONILINE. eesmärk ja ettekääne"Voronja galeriis avatakse 5. juunil kell 14 näitus „IKOONILINE. eesmärk ja ettekääne“, mida kureerib etenduskunstnik ja lavastaja Kadri Noormets.

Kuraatori sõnul on avatav näitus justkui karakter, mis on uudishimulik nähtava või ka nähtamatu aspekti suhtes, mis üht loovisikut passiivselt toidab, käivitab või ka käimas hoiab. „Näitus „IKOONILINE. eesmärk ja ettekääne“ on kollektsioon ikoonilistest loovisikutest, kes on aga üksnes ettekäänded selleks, et võiksime näha neist edasi,“ avab Kadri Noormets suvise näituse tagamaid.

„Mind huvitab, mis on ühele ikoonilisele karakterile endale ikooniline? Mis muudab midagi ikooniliseks? Kuidas midagi ikooniliseks muutub ja kuidas see sellega kokkupuutujat mõjutab? Mis midagi ikoonilist tegelikult aktiveerib, mil moel ta meie suhtes aktiivseks muutub? Palju küsimusi ikoonilisuse kohta. Pidamata aga kordagi silmas ikooni kui sellist. Kuid samas, miks mitte ka ikooni kui sellist?“ lisab kuraator.

Näituse keskseks teoseks on kuraatori poolt läbi viidud aardejaht eesti ikoonilisemate loomeinimeste kodudes. Näitus on suures osas taaskasutuslik ehk spetsiaalselt selle näituse jaoks ei tekitata maailma asju juurde, vaid leitakse võimalusi opereerida juba olemasoleva materjaliga.

Kui Kadri viimastes lavastustes Tartu Uues Teatris „Mobiilsed definitsioonid“ ja „Ümarlaud“ sai näha mängulisi kokkupuutepunkte kujutava kunstiga, siis Voronja galeriis kureeritaval näitusel lisanduvad näituseprogrammi mängulised viited etenduskunstile. Seetõttu on Voronja IX hooaja näitusel ka jokker, milleks on näitusega samades ruumides ning näitusega paralleelselt toimuv lavastuslik giidituur „Majandus. Housing“. „Tuur rändab ringi nii ajas kui majas, julgedes seeläbi ülevalolevast näitusest nii läbi näha kui ka lihtsalt mööda vaadata,“ selgitab kuraator.

Voronja IX hooaeg avatud kuni 28. augustini 2022
K-P 12-18